Hosting ve SEO İlişkisi

Yeni Başlayanlar kategorisinde tarihinde yayımlandı.

Hosting ve SEO ilişkisi

Kısa adıyla SEO olarak bildiğimiz Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Internet ile ilişkili bulunan birçok kişinin de bildiği gibi, web sitelerin ya da sayfaların arama sonucunda ilk sonuçlar arasında yer almasına olanak sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar bütünü olarak hafızalara kazınan SEO, site ve sayfalarda bulunan bilgilerin daha fazla kişiye ulaştırılmasını sağlamak için tercih ediliyor. Bugün arama yapan bir kişinin ilk olarak baktığı ve güvenilir olduğuna inandığı sonuçlar ilk sırada yer alan sonuçlardır. Reklamlar haricinde, ilk 7 sonuç internet kullanıcıları tarafından güvenilir olarak kabul görür ve en çok tıklanan sonuçlar bunlardır. Kaliteli içeriğin insanlara ulaşması için ilk sıralarda yer alması konusunda yapılan çalışmalar ise genel itibariyle SEO çalışmaları olarak adlandırılır. 

SEO Nedir?

 

Genel itibariyle ‘SEO’ kelimesini gördüğümüzde akıllara ilk gelen web sitelerin ilk sıra yarışıdır. Arama motorunda kullanıcıların hedef noktası ilk sayfada çıkan sonuçlardır ve her zaman ilk sırada yer alan sonuç daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. SEO ise işte tam olarak bu noktada başvurulan bir çalışma sistemidir. Web sitelerin ya da sayfaların arama sonuçların ilk sırada yer alması için özgün içeriğe ve etkileyici bir tasarıma sahip olması yeterli değildir. Sürekli olarak güncelleme ve çalışmaların yapılması gerekir ve bizler bu çalışmalar bütünün SEO olarak adlandırırız.

Siteler doğal yollarla, misal olarak sadece özgün içerik girilerek ilk sırada yer almayı başaramaz. Sadece özgün içerik sıralamada yükselmek için yeterli olsaydı, bugün internet dünyasında en çok parayı blog yazarları kazanırdı. Özgün içerik elbette ki kaliteli olduğunu göstermenin en temel şartıdır, ama bunun yanı sıra ilk sıraya ulaşmak için yapılan çalışmalar ve kullanılan yöntemler vardır. Bu çalışmalar sonucunda site ya da sayfa ziyaretçi sayısını artırmaya başlar, daha fazla link ve bilgilendirme alır, paylaşımı ve dolayısıyla da popülaritesi artar. Bu popülarite artışını fark eden Google ise arama sonuçlarında yükselişe geçmenizi sağlar. 

Hosting ve SEO Bağlantısı

SEO çalışması olarak nitelendirilen Google’da ilk sıraya yükselme çalışmalarının Google algoritmasına uygun bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini biliyorsunuz. Google algoritmaları bir yıl içerisinde 500 defa güncellenebilir, bu da sürekli olarak çalışma sistemini değiştirme anlamına gelir. Her güncellemeyle birlikte SEO çalışmalarında değişiklilere gidilmek zorunda kalınır ve güncelleme sonrasında ilk sırada yer alan bir sayfa kendisini bir anda 5.sayfanın sonunda bulabilir.

Google’ın sıralamalarda en çok dikkat ettiği noktalardan biri de hosting oluyor. Web siteniz için uygun olmayan bir hosting seçtiyseniz bu sayfaların yavaş açılmasına, resim yüklemelerinin yapılamamasına ve dolayısıyla da ziyaretçilerinizin kaçmasına neden olacaktır. Yapılan araştırmalar ziyaretçilerin açılışı 5 saniyeden uzun süren sitelere giriş yapmaktan vazgeçtiğini gösteriyor. Hemen başka bir siteye yönlendirme yapılıyor ve Google bu durumun önüne geçilmesi açısından uygun hosting paketi seçilerek yavaşlama durumunun ortadan kalkmasını istiyor. Internet dünyasında Google’ın gözüne girmek istiyorsanız hosting paketini web projenizin kaplayacağı alana uygun seçmelisiniz. Özellikle çok sayıda video ve resimlerin bulunduğu bir web siteye sahipseniz bu geniş bir alana ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor. Video ve resimlerin yüklenmesinin uzun sürmesini istemiyorsanız, hosting paketi seçerken cimriliği bir kenara bırakmalısınız.

Hosting ve SEO lokasyon sağlanan ülke ile de ilişkilidir. Hangi ülkede hizmet sunuyorsanız, o ülkede lokasyon sağlayan bir hosting firması ile çalışmayı tercih etmelisiniz. Bu sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasına olanak sağlayacak etkenlerden biridir. Kullanıcılarınızı ne derece memnun ederseniz, Google da sizden o derece memnun kalır ve sizi üst sıralara taşımaya başlar. SEO çalışmalarında doğal yollarla yükseliş arıyorsanız kullanıcılarınızın sitenizden memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamalısınız.

SEO için Host Gereklilikleri

Host, Türkçe karşılığı ile ‘Web Alanı’ olarak bilinir ve bizlere web sitenin dosyalarının barındırıldığı alanı ifade etmektedir. Web site tamamlandığında içerisinde bulunan her şeyin hosta yüklenmesi gerekir. Web sitenizin SEO çalışmaları sonucunda ilk sıralara yükselmesini istiyorsanız barındırdığınız servis mutlaka kendi ülkenizde yer almalıdır. Aynı ülkede bulunduğu takdirde açılış hızı daha yüksek hale gelir ve bu da Google gözünde en çok dikkat edilen noktalardan biridir. Kullanıcıların en az 1 buçuk dakika sitenizde vakit geçirmesi artı puan almaya başlamanız anlamına gelir, ama 5 saniyeden daha uzun sürede açılmayan bir site kullanıcıları hemen başka bir siteye yönlendirecektir. Bu kısa süreli gir-çık durumu Google gözünde sitenizin sakıncalı bulunduğunu düşündüreceği için yükseliş değil, sıralamada gerileyiş yaşanmaya başlar.

Google’ın en çok değer verdiği IP classlarında biri de C Class IP’dir. C Class, A ve B sınıfına göre daha ekonomik olması nedeniyle çok fazla tercih edilir, ancak ekonomik olması onun SEO konusunda daha avantajlı olmasını sağlamaktadır. SEO ve backlink çalışmaları C Class IP’de daha kolay ve doğal şekilde gerçekleşir. Uygun fiyatlarla farklı C Class IP’ler satın alarak onları birbirine çaprazlayabilir, büyük bir link ağı kurma şansına sahip olabilirsiniz. Bu birçok webmaster tarafından tercih edilen SEO çalışmalarından biridir. SEO çalışmalarında organik olmaya önem veriyorsanız C Class IP tercihinde bulunmanız mantıklı bir adım olacaktır.

Ad Soyad : Fatih Y.
Website : sistemim.com.tr
Meslek : 633

Paylaş

Etiketler

#hosting seo #seo

Benzer Yazılar

Faaliyet belgesi nedir?
Audio Hosting ( Radio hosting )
Vps sunucu nedir, faydaları nelerdir?
Reseller (Bayi) hosting nedir, nasıl çalışır?
E-posta Hosting nedir?
Bulut Sunucu (Cloud Web Hosting) nedir?
Video hosting nedir, nasıl çalışır?
SSL nedir, nasıl çalışır?
E-Ticaret Nedir?
FTP ve FTP programları nedir?
ASP.NET nedir, nasil kullanılır?
Asp nedir?
Alan adı (domain name) nedir? Neden alan adına ihtiyacım var?
Web hostumu seçerken neye dikkat etmeliyim?
Sitem için ne kadar web alanı ve veri transferi limiti gerekir?
Geçmişten Bugüne İnternette Neler Değişti?
YouTube Yeni Yorum Sistemi
Vista kullanıcıları için üzücü haber...
2013 Google Trends
VPN nedir? Nasıl kullanılır?
Web sitelerinizin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü biliyor musunuz ?
eBay' e Yapılan Siber Saldırı
Canonical URL
Arama Motoru Optimizasyonu – SEO
Jailbreak IOS IPhone Uygulamaları Nasıl Yapılır?
Joomla Kurulumu
Wordpress Kurulumu
5651 Kanun İncelemesi
Yandex Reklamlarda Yapılan Hatalar
Mozilla Firefox, Yahoo ile Anlaştı
DDoS Nedir?
Hosting ve SEO İlişkisi
IPv6 Nedir?
MySQL Veri Tabanı
Dosya Dönüştürmenin En Kolay Adresi: cloudconvert.com
Garanti Bankası Sanal Pos Güncellemesi
VPS ve VDS Nedir?
Google İçerik Reklamları Banner Ebatları
Windows 10 Yayınlandı
PHP - SQL Injection'a Karşı Basit Koruma
Filezilla Bağlantı Hatası Çözümü
2015 Arama Motoru İstatistikleri
Cpanel'de Mail Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Cpanel Mail Adreslerinin Kota ve Şifre Değişikliği
Adwords ile Yurtdışında Özel Yayın Zaman Planlaması
Cpanel Sub Domain Nasıl Oluşturulur?
Ücretsiz Adwords Mümkün Mü?
Google Etiket Yöneticisi Hakkında Kısa Kısa
Windows'un Trik Komutları
EasyPhp DevServer Kurulum
İnternette Gezinip İzini Belli Etmek İstemeyenlere
Yeniİ Başlayanlar İçin Bitcoin Rehberi
PowerPoint'e Alternatif Ücretsiz Sunum Programları
Yeni Başlayanlar kategorisinde 05.04.2020 tarihinde yayınlandı.
PowerPoint'e  Alternatif Sunum Programı Power Point, Microsoft tarafından iş amaçlı ve kişisel kullanım için geliştirilen slayt gösterisi ve sunum yazılımıdır.   Google Slides PowerPoint’e alternatif, ücretsiz sunum yazılımı, video gömme, ve animasyon ekleme gibi özellikleri destekliyor. Şablonların sayısı biraz az  da olsa, yüzlerce şablonu rahatça yazılıma aktarabilir ve...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor