DDoS Nedir?

Yeni Başlayanlar kategorisinde tarihinde yayımlandı.

Internet bugün yaşantımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Bugün bir lüks değil, genel bir ihtiyaç olan ve akıllı cihazlar sayesinde ceplerimize kadar giren internet dünyasında iyiler kadar kötüler de yer alıyor. Internet dünyasının kötü adamlarının gerçekleştirdiği saldırılar içerisinde en çok bilineni ise DDoS oluyor.

 

DDoS Saldırı

İnterneti deyim yerindeyse parmağında oynatan ekiplerle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar yaşantımızda ciddi anlamda aktif rol almaya başladı ki, en yakın örneği Twitter’ın kapatılmasıyla gündeme gelen RedHack grubu diyebiliriz. 2009 yılında Twitter gerçekleştirilen bir DDoS saldırı nedeniyle saatlerce kapalı kalmış ve bunun arkasındakilerin öğrenilmesi için uzun uzadıya çalışmalar başlatılmıştı. Twitter dışında Türk Hava Yolları çalışanlarının gerçekleştirdiği greve destek olmak amacıyla da yine şirketin online uçuşlar sayfasına DDoS saldırı düzenlenmişti. Peki, nedir bu DDoS?

Distributed Denial of Service yani Türkçe karşılığı ile Dağıtık Hizmet Engelleme olarak bilinen DDoS, tek bir kaynaktan hedefe yapılan saldırıdır. Saldırı şiddeti giderek artar ve çok fazla kaynaktan tek bir noktaya saldırı gelmeye başlar. Bunun sonucunda ise sistem çöker. Sistemlerin erişilebilirliğini engellemeyi hedefleyen bir saldırı türü olan DDoS, sisteme kaldıramayacağından fazla yük bindirir. Herhangi bir web site tasarlanırken onun alabileceği en uç yük ortaya konur ve kapasitesine uygun barındırma işlemleri gerçekleştirilir. Kapasitesini aşırı şekilde aşan bir yükleme söz konusu olduğunda da erişim mümkün olamaz hale gelir.

DDoS saldırı gerçekleştirmek için bugün teknik bir uzman olmaya ya da geniş bilgiye sahip olmaya gerek yok. Sistem kapasitesi hakkında az çok bilgi sahibi olan kişiler hedefini aşan yüklemeler yaparak bu saldırıyı hayata geçirebiliyor. Bu kadar kolay gerçekleşmesi ise kurumlar için ciddi anlamda tehdit oluşturmalarına neden oluyor.

DDoS Nasıl Engellenir?

DDoS kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir saldırı çeşidi olduğu için bugün birçok grup tarafından gerçekleştiriliyor ve yaygın hale gelerek kurumlar için ciddi anlamda tehdit oluşturuyor. Bu saldırıları engellemek için sitenizi barındırdığınız hosting firmasının çeşitli çözümlerinden yararlanabilir, kapasitenizi giderek artırmayı tercih edebilirsiniz. Hosting kapasitenizin üstünde bir yükleme gerçekleştirerek sisteminizin çökmesini ve dolayısıyla da sitenize erişimin engellemesini sağlayan bu saldırılar hosting servisi desteği ile ortadan kaldırılabilir.

DDoS Korumalı Hosting

Son 10 yıl içerisinde DDoS saldırılarındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. Bilişim dünyası üzerine çalışan ve interneti iyiye olduğu kadar kötüye de kullanmaya başlayan gruplar çeşitli kurumların web sitelerine erişimi engellemek için gerçekleştirdikleri DDoS saldırıları ile gündeme geliyor. Geçici süreliğine de olsa erişimi engelleyen bu saldırılar ciddi anlamda kayıp yaşanmasına neden oluyor diyebiliriz. DDoS saldırılarını engellemek mümkün değil mi? Elbette ki mümkün, DDoS korumalı hosting paketleri sayesinde saldırıları engelleyebilirsiniz. Web sitenizin kapladığı alana uygun olan DDoS korumalı hosting paketini tercih ederek sistemlerinize karşı gerçekleştirilecek olan saldırıların önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

Ad Soyad : Fatih Y.
Website : sistemim.com.tr
Meslek : 633

Paylaş

Benzer Yazılar

Faaliyet belgesi nedir?
Audio Hosting ( Radio hosting )
Vps sunucu nedir, faydaları nelerdir?
Reseller (Bayi) hosting nedir, nasıl çalışır?
E-posta Hosting nedir?
Bulut Sunucu (Cloud Web Hosting) nedir?
Video hosting nedir, nasıl çalışır?
SSL nedir, nasıl çalışır?
E-Ticaret Nedir?
FTP ve FTP programları nedir?
ASP.NET nedir, nasil kullanılır?
Asp nedir?
Alan adı (domain name) nedir? Neden alan adına ihtiyacım var?
Web hostumu seçerken neye dikkat etmeliyim?
Sitem için ne kadar web alanı ve veri transferi limiti gerekir?
Geçmişten Bugüne İnternette Neler Değişti?
YouTube Yeni Yorum Sistemi
Vista kullanıcıları için üzücü haber...
2013 Google Trends
VPN nedir? Nasıl kullanılır?
Web sitelerinizin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü biliyor musunuz ?
eBay' e Yapılan Siber Saldırı
Canonical URL
Arama Motoru Optimizasyonu – SEO
Jailbreak IOS IPhone Uygulamaları Nasıl Yapılır?
Joomla Kurulumu
Wordpress Kurulumu
5651 Kanun İncelemesi
Yandex Reklamlarda Yapılan Hatalar
Mozilla Firefox, Yahoo ile Anlaştı
DDoS Nedir?
Hosting ve SEO İlişkisi
IPv6 Nedir?
MySQL Veri Tabanı
Dosya Dönüştürmenin En Kolay Adresi: cloudconvert.com
Garanti Bankası Sanal Pos Güncellemesi
VPS ve VDS Nedir?
Google İçerik Reklamları Banner Ebatları
Windows 10 Yayınlandı
PHP - SQL Injection'a Karşı Basit Koruma
Filezilla Bağlantı Hatası Çözümü
2015 Arama Motoru İstatistikleri
Cpanel'de Mail Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Cpanel Mail Adreslerinin Kota ve Şifre Değişikliği
Adwords ile Yurtdışında Özel Yayın Zaman Planlaması
Cpanel Sub Domain Nasıl Oluşturulur?
Ücretsiz Adwords Mümkün Mü?
Google Etiket Yöneticisi Hakkında Kısa Kısa
Windows'un Trik Komutları
EasyPhp DevServer Kurulum
İnternette Gezinip İzini Belli Etmek İstemeyenlere
Yeniİ Başlayanlar İçin Bitcoin Rehberi
PowerPoint'e Alternatif Ücretsiz Sunum Programları
Yeni Başlayanlar kategorisinde 05.04.2020 tarihinde yayınlandı.
PowerPoint'e  Alternatif Sunum Programı Power Point, Microsoft tarafından iş amaçlı ve kişisel kullanım için geliştirilen slayt gösterisi ve sunum yazılımıdır.   Google Slides PowerPoint’e alternatif, ücretsiz sunum yazılımı, video gömme, ve animasyon ekleme gibi özellikleri destekliyor. Şablonların sayısı biraz az  da olsa, yüzlerce şablonu rahatça yazılıma aktarabilir ve...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor