Instagram Benzeri Milyar Dolarlık Uygulamalar Oluşturmak

Web Hosting Makaleleri kategorisinde tarihinde yayımlandı.

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Facebook,  Instagram’i bir milyar dolar karşılığında satın almış ve bu olay da interneti uzun süre meşgul etmişti. Bu gelişme sonrasındaki tartışmalar daha çok Instagram’in bir milyar dolar edip etmeyeceği konusu üzerineydi.

Birçok insan, uygulamanın oluşturulmasından henüz 15 ay geçmiş olmasına rağmen nasıl dünyanın en büyük sosyal ağına bir milyar dolara  satıldığını merak ediyor. Bu nedenle, sizin de oluşturduğunuz uygulamaların böylesine yüksek meblağlara satabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalara değindik.

Basit uygulamalarla başlayın. Instagram, Twitter ve hatta Facebook, ilk zamanlarında oldukça basit uygulamalardı. Kullanıcılarınız, uygulamanızın ne olduğunu bir dakikada arkadaşlarına anlatamıyorsa muhtemelen onları uygulamanızı kullanmaya ikna edemeyeceklerdir.

Başkalarından esinlenin. Instagram’i düşündüğünüzde diğer fotoğraf paylaşma sitelerine benzemediğini söylemek oldukça zor.  Instagram, Flickr gibi popüler fotoğraf paylaşım sitelerinin sosyal yönünün kendi mobil özelliklerinin harmanlanmasıyla oluşturulmuş yepyeni bir uygulama olarak ortaya çıktı.

Basının ilgisini çekin. Kurulmalarının ardından Instagram birçok etkili medya kuruluşundan oldukça olumlu yorumlar aldı. Bu, doğru yazarlara ve toplumu etkileyen kişilere uygulamalarını sunmalarıyla sayesinde oldu.

Çevrenizde zeki insanlar bulunsun. Instagram kurulduktan kısa bir süre sonra Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey ile iyi ilişkiler kurdu. Dorsey ve benzer özellikteki kişiler sayesinde Instagram birçok yatırım ve satın alma teklifi aldı. Bu yüzden tanıdıklarınızın gücünü hafife almayın.

Diğer işletmeleri etkileyen bir şeyler üretin.   Instagram’ın bir milyar gibi büyük bir rakama Facebook tarafından satın alınmasını sağlayan şey neydi?  Muhtemelen Facebook kendi ürün ve hizmetleriyle Instagram’in birbirlerini tamamlayıcı unsurlar olduklarını gördü ve Facebook ve Instagram’in birlikte iyi çalışabileceğini düşündü. Unutmayın Facebook aynı zamanda en büyük fotoğraf paylaşım sitelerinden biri.

Eğlenceli olun. Instagram yalnızca cep telefonlarıyla çekilen kötü fotoğrafların gönderildiği bir yer değil. Sağladığı filtrelerle tek bir tuşla oldukça güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yönü de Instagram’i  eğlenceli kılıyor.

Yalın olun. Kurulmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Instagram hala oldukça sade. Hashtagler ve filtreler eklenmiş olmasına rağmen uygulama arayüzü hala sadeliğini koruyor.

Aç gözlülükten kaçının. Instagram ilk aylarından itibaren bir gelir modeli oluşturup para kazanmaya başlayabilirdi fakat bunu tercih etmemeleri elbette stratejilerinin önemli bir parçası. Örneğin, Twitter’a baktığımızda ilk üç yılı boyunca hiçbir gelir elde edememiş olduklarını görüyoruz. Eğer başlarda içeriklerini reklamla doldurmuş olsalar veya ücretli hesap seçeneğini sunsalardı kullanıcılar tarafından aç gözlülükle suçlanabilir ve projelerinin erken evrelerinde birçok kullanıcısını kaybedebilirdi.

Giderlerinizi kontrol altında tutun.  Elbette, Instagram güzel bir ofise sahipti fakat ilk gelirlerini özel jetlere ya da yüzlerce mühendis işe almak için harcamadılar. Giderlerini diğer şirketlere oranla düşük tutarak diğer şirketlerden bir adım öne geçtiler ve yatırımcıların dikkat çekmeyi başardılar.

 

Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor