İzinli Pazarlama ve E-Ticaret Kanunu

E-Ticaret kategorisinde tarihinde yayımlandı.

İzinli Pazarlama ve E-Ticaret KanunuElektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun, 23 Ekim 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlandı ve 1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle de yürürlüğe giriyor.

Bu makalede, kanunun ne getirdiğini bir avukat gözüyle değil de, bilişimin içinden gelen bir göz olarak madde madde karmaşaya girmeden değerlendirmek istedik,

- E-ticaret yapılan sitelerde işletmenin bilgileri açık ve net olarak bulunmalıdır.

- Web sitesinden alım yapan kişiyle (müşteri) ticari bağ oluşturan sözleşme ile ilgili olarak, işletmeler sözleşmeyi ne kadar süre saklayacağını, sözleşmeye müşterinin tekrar erişip erişemeyeceğini ve ne kadar süre erişim imkanı olacağını belirtmelidir. Tüm alışverişler için güncel sipariş sözleşme ve sipariş bilgilerini içeren detayları en az üç yıl saklamak uygun gibi gözüküyor.

- Gizlilik şartları (temin edilen kişiye özel bilgiler için koruma beyanı) sözleşmede veya ayrı bir dokümanda beyan edilmelidir.

- Uyuşmazlık durumunda yetkili mahkemeler ve/veya çözüm mercileri belirtilmelidir.

- Siparişin gerçekleşmesinden önce siparişin tüm detay bilgileri ve sözleşme müşteri tarafından görülebilir kılınmalıdır. Buradaki bilgiler ve sözleşme müşteri tarafından saklanabilir ve sonradan erişilebilir bir formatta temin edilmelidir.

  • * Satıcının açık bilgileri
  • * Satılan mal/hizmetin açık, anlaşılır tanımı, fiyatı, varsa ek teslimat masrafları
  • * Ödeme yöntemi ve koşulları
  • * Sözleşmeden vazgeçme hak ve koşulları
  • * Karşılıklı çözümlenemeyen tüketici şikayet ve itirazlarının tüketici hakem heyetlerine ve mahkemelerine yapılabileceğine dair bilgi notu.
  • * Sipariş onay ve sözleşmenin kabul edildiğinin log bilgileri (zaman ve ip) muhakkak saklanmalıdır. * * Müşteri onayı olmayan sözleşme gerçekleşmiş sayılmayacaktır.
  • * Sipariş alınır alınmaz en kısa sürede müşteriye onay mesajı iletilmelidir. Burada yasa “elektronik iletişim araçları” olarak belirtmiş. Bu bağlamda, web sitesinin ekranında siparişin alındığının teyidinin verilmesi de sipariş teyidi sayılabilecektir. Ama teyid bilgileri, zaman ve ip loğları yine kayıt altına alınmalıdır.

 

Müşterilere SMS, eposta gibi iletişim araçları ile pazarlama konusu ise 6563 sayılı kanunda yine netleştirilmiş. Tacirler ve esnaf için önceden izin alma durumu olmamakla beraber. Tüketiciler için eğer bir işletme pazarlama maksatlı gönderim yapacaksa izin almak zorundadır. İzin alınmamış veri tabanlarına yapılacak reklam gönderileri artık yasal değil ve 1000 TL ile 5000 TL arasında cezalar mevcut. Burada şu önemli nokta gözden kaçmamalı, eğer bir müşteri kendisiyle iletişime geçilmesi için iletişim bilgilerini vermiş ise, bu durum muhtemelen sipariş aşamasında oluşur, daha sonradan mal/hizmet ifası ile ilgili, kullanım ile ilgili, bakım ile ilgili mesajlar için tekrar onay alınması gerekli değildir.

Sosyal Medya kategorisinde 30.03.2019 tarihinde yayınlandı.
İnternete yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınızdan adresinizin tespit edilebileceğini biliyor muydunuz? Hepimiz ,twitter, facebook, ve instagram gibi sosyal medya sitelerine fotoğraflarımızı yüklüyoruz.  Paylaşmış olduğumuz bu fotoğraflar, kötü niyetli kişilerin eline ulaşırsa hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Cep telefonlarından ya da dijital fotoğraf makineleri ile çektiğiniz her fotoğrafa, o r...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor