SEO ve Meta Etiketleri

Web Hosting Makaleleri kategorisinde tarihinde yayımlandı.

Web sitelerin arama motoru optimizasyonu (seo) esnasında meta etiketlerinin önemi çok büyüktür. Arama motorları, algoritmalarını sık sık değiştirmelerinin sebebi en doğru sonucu verme noktası üzerine kurulmuştur. Bu nedenle sayfaların head etiketleri (tag) arasında yer alan “title”, “description”, “keyword” parametrelerine mutlaka yer verilmelidir. Peki bu parametrelerin değerleri nasıl olmalıdır sorusuna kısaca cevap verelim.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk husus her bir parametre için karakter sayısının alt ve üst limitinin olmasıdır. Bu limitler dahilinde ilgili sayfanın başlığını anlatan “title” (başlık), sayfanın neyle ilgili olduğunu açıklayan “description” (açıklama) ve sayfayı çağrıştırabilecek anahtar kelimeleri belirttiğimiz “keyword” değerleri eksiksiz ve kusursuzca yazılmalıdır. Bu doğrultuda parametrelerin alacağı değerler aşağıdaki gibidir.

Description : 70 – 160 karakter arası (benzersiz açıklamalar)
Title : 10-70 karakter arası (benzersiz başlıklar)
KeyWord : 10 - 260 karakterden az (benzersiz anahtar kelimeler)

Tabiki sadece bu meta parametreleri 1. sayfa 1. sıra için tek başına yeterli değildir.  Siteniz için uyulması gereken başka kriterler de bulunmaktadır. Kısaca bunları listeleyecek olursak;

  • -Her sayfada 1 adet H1, H2 ve H3 ise 4 adet girilmeli.
  • -XML site haritası içermeli.
  • -Strong/bold etiketlerinin kullanılmalı.
  • -URL Canonicalization kullanılmalı.
  • -Her resimde mutlaka height ve width ölçüleri belirtilmeli. (Web tarayıcıları, genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemiş resimleri önce tam ekran açarmış!)
  • -Javascriptleri sayfanın footer olarak adlandırdığımız en alt bölümüne yerleştirilmeli. (sitenin açılmasını hızlandırır.)
  • -Robot.txt dosyası eklenmesi. (Herhangi bir kısıtlama olmasa bile robots.txt dosyasının kullanılması Google açısından bir gerekliliktir.)
  • -Inline stiller ve javascript kullanılmamalı. (HTML dosyanızın boyutunu 50-100 kb boyutlarına indirmek için.)
Sosyal Medya kategorisinde 30.03.2019 tarihinde yayınlandı.
İnternete yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınızdan adresinizin tespit edilebileceğini biliyor muydunuz? Hepimiz ,twitter, facebook, ve instagram gibi sosyal medya sitelerine fotoğraflarımızı yüklüyoruz.  Paylaşmış olduğumuz bu fotoğraflar, kötü niyetli kişilerin eline ulaşırsa hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Cep telefonlarından ya da dijital fotoğraf makineleri ile çektiğiniz her fotoğrafa, o r...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor