İnternet Reklamları Ne Kadar Etkili?

Reklam kategorisinde tarihinde yayımlandı.

Tüm yüzyıllar için gerekli bir olgu olan reklam, çok eski bir tarihe sahip. Modern dünya için ise anahtar kelime gibi. Aklınıza gelebilecek her konuda, dikkat çekmek istedikleriniz ve müşteri kazanmak için reklama ihtiyaç var. Reklamcılığın, günümüzün en geçerli mesleklerinden biri olma nedeni de bu. Sınır tanımayan bir meslek olması ve en önemlisi de hizmet alanının çok geniş olması reklama ayrı bir önem kazandırıyor.

Zaman içinde reklamın türü ve çeşidi değişerek daha etkili olmaya başladı. Radyo, televizyon, dergi, gazete ve son olarak da internet, gibi iletişim araçlarında reklamların önemli bir yeri var. Özellikle fazla kullanıcıya sahip olmasından dolayı internet üzerinden yayınlanan reklamlar şüphesiz daha etkili.

İnternet üzerinden yapılan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin tümüne internet reklamcılığı adı verilmektedir. Diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetlidir ve daha fazla kitleye hitap eder. Bununla birlikte internet reklamcılığı ölçümlendirme şansı da sunar. İnternet üzerinde yayınlanan bir reklamın kaç kez izlendiğini, kimlerin daha fazla ilgi gösterdiğini ya da reklama nasıl ulaşıldığı gibi ölçümleri yapılabilir. Reklam verenler bu ölçümler sayesinde ürün ya da hizmeti geliştirme fırsatı bulurlar. 

 

Google Reklamları

Arama motoru olan Google, reklam yayınlanabilecek en iddialı bölüm. Aranılan kelimeyi arama motoruna yazdığınızda sıralanan linkler ve reklamlar, internet kullanıcılarının 0 dikkatini çekmektedir. Bu yüzden Google reklam garantili bir iletişim aracı. Televizyon reklamları ya da sokaklarda ki billboard reklamlarından daha etkili olduğu söylenebilir.

 

 

Facebook Reklamları

Sosyal medya tarihinin vazgeçilmezi olan Facebook, milyonlarca üyeye sahip. Ortaya ilk çıkışından kısa bir zaman sonra alışkanlık haline geldi. Cep telefonlarının bile önüne geçen Facebook’un, ne kadar sık kullanıldığını bir düşünün. Bu kadar çok zaman ayrılan bir paylaşım alanında verilebilecek reklamlarda kaçınılmaz olarak çok etkili oluyor. Facebook reklam, en fazla reklam alan internet alanlarından birisi. Bu bölümde yer alabilecek reklamların, internet kullanıcısının dikkatini çekmesi çok kolay.

 

Web Sayfası Reklamları

İnternette en fazla tıklanan ve sürekli ziyaret edilen web sayfaları bulunuyor. Bu sayfalarda reklamların da yer alması, dikkat çekmek istenen ürün ya da hizmetin daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor. Web sayfası reklamları da, Facebook ve Google reklamları kadar etkili olabilir.

Tanıtımla başlayan reklam, daha fazla müşteriye ulaşmak demektir. Pazarlanmak istenen ürün ya da hizmetler için seçilen reklam kanallarının haricinde reklam kalitesinin de büyük bir önemi var. Sektör ne olursa olsun çeşitli internet sayfalarında reklam verilmesi, firma, kurum ya da hizmetin tanıtımı anlamına geliyor.

 

İnternet Reklamcılığının Artıları

İnternet reklamcılığının artıları, 4 ana başlıkta toplanabilir. Ekonomik, interaktif, esnek ve ölçülebilir avantajlarıyla internet reklamcılığı en fazla tercih edilen reklam türü.

Ekonomik

İnternette yayınlanan reklamlar kişilere en hızlı ulaşan reklamlardır. Ayrıca çok geniş bir kitle tarafından izlenir. Bu anlamda diğer reklamlardan daha etkili olmasına rağmen en ucuz maliyetli reklam türüdür. Kıyaslandırıldığında internet reklamlarının fiyatları gerçekten çok cüzi rakamlarda kalabilir.

İnteraktif

Karşılıklı etkileşimin sağlanabildiği internet reklamcılığı, diyalog kurma ve promosyonlara katılım imkanı sunar. Reklamın nasıl tepkiler aldığı görülebilir hatta kişiler reklamlara katkıda da bulunabilirler.

Esnek

Yayında olan reklamlara ve içeriğine her an müdahale edilebilir. Bu fonksiyonun yanı sıra siteden reklama geçiş yapılabilmesi internet reklamlarının esnekliğini göstermektedir.

Ölçülebilir

İnternet reklamcılığının en önemli avantajlarından biri, ölçülebilir olması. Reklamların kaç kişi tarafından görüldüğü, tıklandığı, beğenildiği gibi reklamla ilgili dönüşümler görülebiliyor. Benzer ölçümler, analizler ve raporların elde edilebildiği internet reklamları sonuçların görülebildiği ve nabzın yoklanabildiği reklamlardır.

 

Ülkemizde İnternet Reklamcılığının Durumu

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet reklamcılığı giderek artış gösteriyor. 2005 yılından bu yana ülkemizde internet reklamcılığı %300 artış gösterdi. O yıllarda internet reklam pazarı 40 milyon dolar iken bugün ki rakam yaklaşık olarak 250 milyon dolar. Bu pazarın giderek artıyor olması, internet reklamlarının fiyatlarını merak konusu haline getirdi. 

İnternet Reklam Fiyatları

İnternet reklam fiyatlandırmaları görüntüleme, tıklama, aksiyon ve satın alma başına fiyatlandırma olmak üzere 4 türlü yapılmaktadır. Reklam vermek isteyenler kendilerine avantajlı gelen ücretlendirmeleri tercih edebilir.


Görüntüleme Başına Fiyatlandırma (CPM: Cost Per Mile / Thousand Impressions)

Görüntüleme başına ücretlendirmenin yapıldığı fiyattır. Ziyaretçinin reklama tıklama zorunluluğu yoktur. Bulunduğu web sayfasında 1000 kez görüntülenen reklam 1 birim olarak değerlendirilir. Fiyatlar ise bu birim üzerinden hesaplanır. Genellikle fiyatlar, birim başına 1-10 TL arasında arasındadır. Reklamın büyüklüğü ve sitenin popülerliliği fiyatın  reklam fiyatlarının belirlenmesinde etkendir.

 

Tıklama Başına Fiyatlandırma  (CPC: Cost Per Click)

Tıklama başına ücret ödenen reklamların fiyatlandırma türüdür ve reklam veren tarafından belirlenir. Ortalama her reklam tıklamasının maliyeti 30 kuruştur. Bu fiyat reklamın animasyon, video, statik ve flash özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

 

Aksiyon Başına Fiyatlandırma (CPL: Cost per Lead/Cost per Action)

 

Ziyaretçilerin sitede çıkan reklama tıklayıp, o sayfaya yönlendirildikten sonra kayıt, başvuru, abonelik, site üyeliği gibi çeşitli aktivasyonları gerçekleştirmesi baz alınarak yapılan ücretlendirmedir. Aksiyon başına yapılan ücretlendirme, reklam veren ve site sahibi arasında kararlaştırılır.

 

Satın Alma Başına Fiyatlandırma (CPA: Cost Per Acqusition)

Ziyaretçi reklama tıklayıp reklamı yapılan ürünün sitesine geçiş yaparak ve ürün satın alma başına yapılan ücretlendirmedir. Reklam tıklanıp siteye geçiş yapıldığında eğer satın alma gerçekleşmezse ücret ödenmez. Satın almaya kadar ki kısım ücretsiz olduğu için özellikle alışveriş siteleri tarafında çok tercih ediliyor. Satın alma başına ücretlendirme, reklam veren ve site sahibi arasında fiyat yapılığı yapılarak kararlaştırılıyor. 

Ad Soyad : Safiye A.
Website : -
Meslek : -

Paylaş

Teknoloji kategorisinde 10.02.2019 tarihinde yayınlandı.
Hafıza Kartınız Sahte mi? Akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz, kameralarımız vb. elektronik eşyalarımızda hafıza kartları en temel ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir. Bu nedenle bunlarında sahtelerinin çıkmaması kaçınılmazdı. Sahte microSD kartları kullanmak risklidir ve en önemlisi, verilerinizi tamamen kaybetmenize neden olabilirler. Bu sahte kartları neredeyse gerçeğinden ayırmak mümkün değil. Sa...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor