Sosyal Medya

Sosyal Medya kategorisinde tarihinde yayımlandı.

İletişim ve internet teknolojisinin son yıllardaki gelişimi inanılmaz. Farklı anlayışlar ve alışkanlıklar kazandıran bu hızlı değişimden herkes memnun. Özellikle de sosyal medyanın ortaya çıkışı, çok sesliliğe ve paylaşımlara sonsuz bir kapı açtı. Haberlerde, gazete de, orda, burada sürekli duyduğumuz bu kavram, kulağa bir haber yayın organı gibi geliyor. Aslına bakılırsa kısmen öyle de denebilir. Peki, sosyal medyanın gerçek anlamdaki açıklaması nedir?

 

Sosyal medya, internet üzerinden aynı anda gerçekleşen çoklu bilgi paylaşımı ve insanların kurduğu diyaloglar ya da paylaşımlardan oluşan bir medya sistemi olarak basitçe anlatılabilir. İnternet kullanıcılarının aradıkları bilgileri, diğer kullanıcıların paylaşımlarından bulmayı ve iletişim kurmayı sağlayan bu sistem, fikir ve bilgi alışverişinin yapıldığı büyük bir platforma benziyor. Dolayısı ile gerçek medya kadar etkili ve çok sesli bir dünya.

 

Sosyal Medyanın Doğuşu

 

İnternet teknolojisinin, kullanıcıya ilk ulaşmaya başladığı zamanlarda içerik yönünden çok dolu değildi. Sayıca fazla olmayan web sitelerinden elde edilen bilgiler sınırlıydı ve kullanıcıların siteye içerik eklemek, bilgi paylaşımı ya da yorum yapma gibi bir şansı yoktu. Dolayısı ile içerikler tek taraflı ve paylaşıma açık değildi. Herkesin bir siteye ya da bloga sahip olamaması nedeniyle de internette zaman geçirmek ya da bilgi edinmek çok verimli olmuyordu. Bilgilerin sınırlı olması ve paylaşıma kapalı olması, kullanıcıları ve internet teknolojisini kısıtlayan bir gerçekti.

 

Web sayfalarının gelişmesi, blogların sayıca artışı ve kullanıcıların yorum yapmalarını sağlayan teknik donanımların eklenmesiyle işler değişti. Açık kaynak kodlu sistemler ve bu servislerin ücretsiz oluşu zaman içinde site ve blogların hızlıca çoğalmasını sağladı. İnternet kullanıcılarını bu değişime dahil eden yenilikler sayesinde kullanıcılar, bloglara ve web sitelerine yorum yapmaya başladılar. Giderek hızla büyüyen bu çoklu paylaşım, sosyal medyanın doğuşuna neden oldu. Bunun en büyük nedeni blog servislerdir. Sosyal medya wikipedi, sözlük siteleri ve blogger gibi servislerinin kullanıcının kodlama gerektirmeden paylaşım yapmasına izin vermesiyle ortaya çıkmıştır.

 

Sosyal medyanın hızlı yükselişi, tüm dünyada etkili oldu. Bu yüzden gerçek medyanın sosyal medyaya bakış açısı uzun zaman netleşemedi. Habercilik ve gazetecilik kavramlarını sürekli dile getiren medyanın, sosyal medyayı kabullenmesi biraz zaman aldı fakat sosyal paylaşım sitelerinin avantajlarından herkes gibi onlarda faydalandılar.

 

Sosyal Paylaşım Siteleri

 

Sosyal medyanın ortaya çıkışı, internette zaman geçirmeyi daha eğlenceli bir hale getiren yeniliklerin sadece başlangıcıydı. Medyanın sosyal halinden sonra Youtube ve sosyal paylaşım sitelerinin hayata dahil olmasıyla internette yeni bir dönem başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan sosyal paylaşım siteleri, milyonlarca kullanıcının yeni hayat tarzı oldu. Gerçek hayatın ve gerçek kişiliklerin sanal yüzü haline gelen Facebook, internet dünyasında ve sosyal medyada yeni bir çığır açtı. Kişilerin kendi bilgilerini paylaşıp, kendi fotoğraflarını yayınlayabildikleri hesaplar, sosyal iletişim platformunu sınırsız denilebilecek kadar genişletti.

 

Facebook ile iletişim ve paylaşım zirve noktasına ulaştığını söyleyebiliriz. Bu sosyal paylaşım sitesinin popülaritesinin sürekli artması ve her gün kullanıcı sayısının inanılmaz rakamlara ulaşması nedeniyle, program kurucuları benzer bir sosyal ağ kurmak istediler. Twitter, kısa metinli içeriklerin paylaşımını sağlayan bir mikroblog sitesi. 140 karakterlik metinleri anlık olarak yayınlayıp iletişim kurma imkanın sunan Twitter, son zamanların vazgeçilmez diyalogları arasında yer alıyor.

 

İletişimin online hali, bilgi edinmenin en kolay yolu ve zaman geçirmenin eğlenceli yüzü gibi birçok sıfat yakıştırabileceğimiz bu yenilikler, çok hızlı gelişiyor. İnternet teknolojisinin sunduğu hizmetlere bakıldığında şaşırmamak ve nereye doğru gidiyoruz sorusunu sormamak imkansız. Gelecekte bizi nelerin beklediğine dair fikirlerin ortada dolaştığını günümüzde, “bilimkurgu filmlerine ne kadar yakınız” sorusunu soranlarda var. Işınlanma, zaman içinde yolculuk ve yapay zeka gibi başlıklar ciddi açıklamalarla gündeme henüz oturmadı fakat uzmanların yakın gelecekle ilgili fikirlerini sosyal medyadan okumuş olabilirsiniz. Son yılların gelecek tahmini ise semantik web. Birçok insanın henüz bilgi sahibi olmadığı bu uygulama, yapay zekaya benzer özellikler taşıdığını dile getiren görüşlerle gündemi meşgul etmeye başladı. Bu yüzden internet teknolojisinin geleceği semantik web gibi görünüyor.

 

Semantik Web Nedir?

 

Semantik, aslında bir anabilim dalı. Sözcüklerin ve davranışların anlamları inceleyen semantik bilim, internet teknolojisinde de yer edinmeye başladı. Arama motoruna yazılan sözcükleri veri olarak toplamaya yardımcı olan semantik, sonuçların akıllıca ve kişisel olarak listelenmesinde kullanılabiliyor. Semantik web ise, teknoloji ve bilimin birleşiminden ortaya çıkan bir uygulama olarak anlatılabilir.

 

Semantik web, internet kullanıcılarının arama motorunda arama yapma alışkanlıklarını değiştirecek bir yenilik, kullanıcıya dair bilgi edinen ve bu bilgiler doğrultusunda içerik sunan bir sistem. Bu sistem sayesinde kullanıcının arama sonuçları ve aradıkları konuya dair sonuçlar listelenecek. Semantik web, kullanıcının kişinin davranışlarından ve aradığı sözcüklerden yola çıkarak ilgi alanları ve merak ettiklerini bir arada bulmasını sağlıyor.

 

Örneğin; internet kullanıcısı Google arama motoruna sinema ile ilgili bir konu yazdı. Aynı kullanıcı başka bir aramada tiyatro konulu siteleri inceledi. Benzer konuları farklı zamanlarda inceleyen kullanıcının ilgi alanının sinema olduğunu saptayan semantik web uygulaması, kişinin ip adresinde verileri topluyor ve kaydediyor. Kullanıcı internet başına geçtiğinde sinema, tiyatro, ajans, gösteri gibi ilgili olabilecek tüm sonuçları kullanıcı için listeliyor. Bu sayede internet kullanıcısı merak ettikleri haricinde bilgilerde edinme şansına da sahip olacak. Kullanıcının aklına gelmeyen soruların bile cevabını sunabilen, haber alma, bilgi edinme ve farklı bakış açıları kazanma yetileri sağlayabilecek bu uygulama gelecekteki internetin yapay zekası haline gelebilir.

 

Geleceğin internet teknolojileri, ortaya kişisel sonuçlar çıkarmakla kalmayacaktır. Bilimkurgu filmlerine ne kadar yakınız bilinmez ama bir gün gerçek olacakları muhakkak.

 

Sosyal Medya kategorisinde 30.03.2019 tarihinde yayınlandı.
İnternete yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınızdan adresinizin tespit edilebileceğini biliyor muydunuz? Hepimiz ,twitter, facebook, ve instagram gibi sosyal medya sitelerine fotoğraflarımızı yüklüyoruz.  Paylaşmış olduğumuz bu fotoğraflar, kötü niyetli kişilerin eline ulaşırsa hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Cep telefonlarından ya da dijital fotoğraf makineleri ile çektiğiniz her fotoğrafa, o r...
Devamını Oku
Hostbul.net'i
Facebook'ta
takip edin.

Teklif İste

Mevcut paketleri incelediniz ve kendinize göre bir paket bulamadıysanız, teklif isteyin, ihtiyaçlarınızı belirleyin. Firmalar size ulaşsın

Ücretsiz İlan Ver

Sektörel alım ya da satım ilanlarınızı bırakın. Hemen ücretsiz listelenin.

Soru Sor